mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
30.03.2005

Zeznania Czyżewskiego - Komisja ds. Orlenu

Polemika nad prawdziwością zeznań Andrzeja Czyżewskiego - tygodnik "Nasza Polska".


    Wiedza Czyżewskiego o mafii paliwowej dotyczy głównie Dolnego ÅšlÄ…ska, gdzie prowadziÅ‚ swojÄ… dziaÅ‚alność. Szefem mafii w tym regionie miaÅ‚ być sam Jeremiasz BaraÅ„ski, znany jako "Baranina", a w jego willi we WrocÅ‚awiu spotykali siÄ™ mafijni "baronowie". Ale nie tylko oni. WÅ›ród goÅ›ci "Baraniny" mieli być także politycy, m.in. obecny minister obrony Jerzy SzmajdziÅ„ski, lider Unii WolnoÅ›ci WÅ‚adysÅ‚aw Frasyniuk oraz posÅ‚owie Platformy Obywatelskiej - Grzegorz Schetyna i Aleksander Grad. WedÅ‚ug Czyżewskiego, tworzyli oni nieformalnÄ… grupÄ™ usytuowanÄ… powyżej kierownictwa SLD, która po wyborach w 2001 r. decydowaÅ‚a o nominacjach w resortach sprawiedliwoÅ›ci i spraw wewnÄ™trznych, w Komendzie Głównej Policji i Centralnym Biurze Åšledczym, a wiÄ™c w instytucjach kluczowych z punktu widzenia mafii.
    Sporo miejsca poÅ›wiÄ™ciÅ‚ Czyżewski dziaÅ‚alnoÅ›ci STASI w Polsce, co może Å›wiadczyć o jego osobistym konflikcie z tÄ… sÅ‚użbÄ…. Jego zdaniem, NRD-owska policja polityczna tylko na Dolnym ÅšlÄ…sku miaÅ‚a 7 tysiÄ™cy informatorów. WÅ›ród ludzi zaufania STASI Å›wiadek wymieniÅ‚ m.in. StanisÅ‚awa Cioska, byÅ‚ego wiceministra spraw wewnÄ™trznych, Zbigniewa SobotkÄ™ i waÅ‚brzyskiego senatora SLD Kazimierza Drożdża. Jego zdaniem, także oni mieli utrzymywać kontakty z Jeremiaszem BaraÅ„skim.
    Czyżewski twierdzi również, że politykiem, który przez wiele lat miaÅ‚ bliskie zwiÄ…zki z tak rozumianÄ… branżą paliwowÄ…, byÅ‚ Andrzej CeliÅ„ski, obecnie czÅ‚onek Komisji Åšledczej z ramienia SdPl. Åšwiadek przedstawiÅ‚ rolÄ™ CeliÅ„skiego we wÅ‚adzach spółek Mega Gaz i Elana, opanowanych przez ukÅ‚ad nomenklaturowo-esbecki. OpowiedziaÅ‚ też o swoim spotkaniu z przedstawicielami Elany, które odbyÅ‚o siÄ™ jeszcze w 1993 r. za poÅ›rednictwem i w pÅ‚ockim lokalu CeliÅ„skiego. Lewicowy poseÅ‚ otrzymaÅ‚ też kilka lat temu od Czyżewskiego kopiÄ™ raportu o mafii paliwowej, który zostaÅ‚ przekazany - za poÅ›rednictwem prof. Andrzeja Zolla - na rÄ™ce ówczesnego ministra spraw wewnÄ™trznych Krzysztofa Janika. Zarówno CeliÅ„ski, jak i Janik zignorowali ten dokument, mimo iż jego autor przedstawiÅ‚ tam szczegóły dziaÅ‚ania mafii. Wydaje siÄ™, że te zeznania powinny skÅ‚onić KomisjÄ™ do zmiany roli, w jakiej wystÄ™puje poseÅ‚ CeliÅ„ski: z przesÅ‚uchujÄ…cego na przesÅ‚uchiwanego.
    Trudno jednak przewidzieć, w jakim kierunku pójdÄ… dalsze prace Komisji. W pierwszym dniu przesÅ‚uchania Czyżewskiego wzięło udziaÅ‚ siedmiu spoÅ›ród jedenastu jej czÅ‚onków, a nastÄ™pnego dnia zostaÅ‚o ich już tylko trzech: Andrzej Aumiller (UP), Antoni Macierewicz (RKN) i Zbigniew Wassermann (PiS). WyglÄ…daÅ‚o to wiÄ™c na próbÄ™ storpedowania tego - kluczowego przecież - przesÅ‚uchania. Co ciekawe, gdy tylko Å›wiadek zaczÄ…Å‚ mówić o roli ludzi ze sÅ‚użb wojskowych, Roman Giertych (LPR) nagle opuÅ›ciÅ‚ przesÅ‚uchanie i wiÄ™cej siÄ™ nie pojawiÅ‚. WczeÅ›niej jednak postawiÅ‚ wniosek, aby prace komisji zamknąć do koÅ„ca kwietnia. PomysÅ‚ ten szybko podjęła SdPl, której lider Marek Borowski zapowiedziaÅ‚ zÅ‚ożenie takiego wniosku na forum Sejmu. Oficjalnym powodem takiego stanowiska jest chęć przeprowadzenia wyborów parlamentarnych jeszcze w czerwcu. Ale czy w momencie, gdy komisja dysponuje tak zasadniczymi zeznaniami, warto przyspieszać wybory o trzy miesiÄ…ce? Chyba że komuÅ› bardzo zależy, aby prawda o mafijnym charakterze III RP nie ujrzaÅ‚a Å›wiatÅ‚a dziennego...



Strona: « poprzednia | 1 | 2

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.