mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
30.03.2005

Zeznania Czyżewskiego - Komisja ds. Orlenu

Polemika nad prawdziwością zeznań Andrzeja Czyżewskiego - tygodnik "Nasza Polska".

    Zeznania Andrzeja Czyżewskiego przed prokuraturÄ… i sejmowÄ… KomisjÄ… ÅšledczÄ… wywoÅ‚aÅ‚y wyjÄ…tkowo nerwowe reakcje nie tylko wÅ›ród polityków, ale i w niektórych mediach. "Gazeta Wyborcza" i "Polityka" próbujÄ… zdyskredytować tego Å›wiadka, nazywajÄ…c go mitomanem i stawiajÄ…c w jednym szeregu z takimi aferzystami, jak Wieczerzak czy Dochnal. Tymczasem Czyżewski wydaje siÄ™ jednym z najlepiej poinformowanych i zarazem wiarygodnych Å›wiadków, jacy pojawili siÄ™ przy okazji afery Orlenu, a jego zeznania potwierdza ogromna liczba dokumentów, które zgromadziÅ‚ w wyniku swoich kontaktów z mafiÄ… paliwowÄ… (Czy aby napewno - Mafiapress).
    PrzesÅ‚uchanie Czyżewskiego przez posłów i prokuratorów odbyÅ‚o siÄ™ w Krakowie w dniach 17 i 18 marca, tyle że za poÅ›rednictwem Internetu, ponieważ sam Å›wiadek pozostaje w Niemczech, obawiajÄ…c siÄ™ przyjazdu do Polski. Ten byÅ‚y prokurator i dziaÅ‚acz "SolidarnoÅ›ci", który w stanie wojennym wyjechaÅ‚ do Niemiec i przyjÄ…Å‚ tamtejsze obywatelstwo, jeszcze kilka lat temu byÅ‚ przedstawicielem zachodnich koncernów paliwowych w naszym kraju. ZetknÄ…Å‚ siÄ™ wówczas z gigantycznÄ… strukturÄ… mafii paliwowej, kontrolowanej - jak twierdzi - przez ludzi z wojskowych sÅ‚użb specjalnych. Na potwierdzenie swojej tezy Czyżewski wymienia dziesiÄ…tki nazwisk byÅ‚ych (?) oficerów tych sÅ‚użb, z którymi siÄ™ zetknÄ…Å‚. Udowadnia on także, iż struktura mafii paliwowej powstaÅ‚a w miejsce dawnych baz paliwowych Armii Radzieckiej, ochranianych przez PRL-owskie sÅ‚użby wojskowe.
    Najbardziej sensacyjnym elementem zeznaÅ„ Czyżewskiego sÄ… nazwiska polityków zwiÄ…zanych z tÄ… strukturÄ…. Jest wÅ›ród nich StanisÅ‚aw Ciosek, który akurat 18 marca wydaÅ‚ oÅ›wiadczenie nastÄ™pujÄ…cej treÅ›ci: OÅ›wiadczam, że nie miaÅ‚em i nie mam żadnych powiÄ…zaÅ„ z osobami i firmami z branży paliwowej, pozostajÄ…cymi w sferze zainteresowania sejmowej Komisji Åšledczej ds. PKN Orlen. Wszelkie informacje i komentarze na ten temat sÄ… nieprawdziwe i traktujÄ™ je jako pomówienie. Tymczasem Czyżewski nie tylko potwierdziÅ‚ znane już wczeÅ›niej powiÄ…zania prezydenckiego doradcy z mafiÄ… paliwowÄ…, ale także ujawniÅ‚ fakt istnienia na Dolnym ÅšlÄ…sku nielegalnej mieszalni paliw, której wÅ‚aÅ›cicielem miaÅ‚ być wÅ‚aÅ›nie Ciosek.
    Innym politykiem obozu postkomunistycznego, współpracujÄ…cym z owÄ… mafiÄ…, miaÅ‚ być Zbigniew SiemiÄ…tkowski, który - wedÅ‚ug Czyżewskiego - jeszcze jako polityk opozycji (w koÅ„cu lat 90.) pobieraÅ‚ swoisty "haracz" od siedmiu mafijnych spółek. Podobny "haracz" miaÅ‚ też pobierać StanisÅ‚aw Iwanicki, byÅ‚y szef Kancelarii Prezydenta za czasów Lecha WaÅ‚Ä™sy, a w 2001 r. minister sprawiedliwoÅ›ci, który robiÅ‚ "porzÄ…dki" po odwoÅ‚anym Lechu KaczyÅ„skim. Czyżewski opowiada o sprawach mrożących krew w żyÅ‚ach, np. o tajemniczych zgonach kilku Å›wiadków, którzy byli obecni przy dzieleniu mafijnych pieniÄ™dzy w mieszkaniu bliskiego współpracownika Iwanickiego. Co ciekawe, Å›wiadkowie ci stracili życie po tym, jak ich nazwiska trafiÅ‚y do WydziaÅ‚u ds. PrzestÄ™pczoÅ›ci Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, którym kierowaÅ‚ Ryszard Rychlik, zaufany czÅ‚owiek Iwanickiego.
    WÅ‚aÅ›nie z mafijnymi powiÄ…zaniami prokuratury Czyżewski wiąże swoje kÅ‚opoty w Polsce. Po tym, jak próbowaÅ‚ on przejąć część rynku paliwowego dla swoich zachodnich mocodawców i jego interesy starÅ‚y siÄ™ z interesami Jana Bobrka (jednego z wÅ‚aÅ›cicieli firmy BGM), zielonogórska prokuratura oskarżyÅ‚a Czyżewskiego o dziaÅ‚alność na szkodÄ™ wÅ‚asnej spółki Dansztof i wydaÅ‚a za nim list goÅ„czy. Uniemożliwia to jego powrót do kraju i zÅ‚ożenie zeznaÅ„ w normalnych warunkach.



Strona: 1 | 2 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.