mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Charakterystyka | Mafia Implikacje
26.04.2006

IRENEUSZ SEKUÅ?A I - POSEÅ?, PREZES GUC

„Sekuła studiował w Warszawie, w 1965 roku otrzymał dyplom magistra psychologii. W 1964 r. dostał etat w Komendzie Głównej ZHP. W harcerstwie pracował do 1968 r., dosłużył się najwyższego stopnia - harcmistrza Polski Ludowej. W 1966 r. wstąpił do PZPR.

Polityk.

    W latach 1968 - 1972 pracowaÅ‚ w Ministerstwie PrzemysÅ‚u Maszynowego jako starszy inspektor. StamtÄ…d awansowaÅ‚ na peÅ‚nomocnika ministra pracy ds. zatrudnienia absolwentów wyższych uczelni. W latach 1974 - 1977 byÅ‚ etatowym pracownikiem KC PZPR. WróciÅ‚ do Ministerstwa Pracy, ale już na stanowisko dyrektora departamentu. Pierwsze poważne stanowisko dostaÅ‚ w 1984 r. od premiera Wojciecha Jaruzelskiego - zostaÅ‚ szefem ZUS. Tu potrafiÅ‚ siÄ™ wykazać zdolnoÅ›ciami organizacyjnymi. Jego sukcesy dostrzegÅ‚ nastÄ™pca Jaruzelskiego, premier Zbigniew Messner. W 1988 r. SekuÅ‚a zostaje ministrem pracy. Wtedy zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z MieczysÅ‚awem Rakowskim. Wkrótce upada rzÄ…d Messnera, a prezesem Rady Ministrów zostaje Rakowski, który powoÅ‚aÅ‚ SekuÅ‚Ä™ na wicepremiera. Messner oskarży później SekuÅ‚Ä™ o nielojalność. SekuÅ‚a zostaje szefem KERM, zajmuje siÄ™ sprawami gospodarczymi.
    Z Rakowskim poÅ‚Ä…czyÅ‚o SekuÅ‚Ä™ m.in. zamiÅ‚owanie do żeglarstwa. Obydwaj byli prezesami Polskiego ZwiÄ…zku Å»eglarskiego (Rakowski w latach 1985 – 1989, SekuÅ‚a od 1989 do 1993 roku). PZÅ» byÅ‚ zaÅ› głównym akcjonariuszem spółki Interster. Spółka ta otrzymaÅ‚a preferencyjnÄ… pożyczkÄ™ - 440 tyÅ› zÅ‚ od Komitetu ds. MÅ‚odzieży i Kultury Fizycznej, którym kierowaÅ‚ Aleksander KwaÅ›niewski.
    SekuÅ‚a braÅ‚ udziaÅ‚ w obradach OkrÄ…gÅ‚ego StoÅ‚u jako przedstawiciel strony rzÄ…dowej w zespole ds. gospodarki i polityki spoÅ‚ecznej. W zespole obok SekuÅ‚y zasiadali m.in. WÅ‚adysÅ‚aw Baka, MieczysÅ‚aw Wilczek, Grzegorz KoÅ‚odko, Andrzej Olechowski, Kazimierz Olesiak, ZdzisÅ‚aw Sadowski i Marcin ÅšwiÄ™cicki.
Wchodzi do Sejmu z listy PZPR. Bierze udział w ostatnim kongresie partii i jest wśród założycieli SdRP i członków Rady Naczelnej. Według naszych wiadomości w sferze jego kompetencji leżały m.in. sprawy majątku PZPR.
    W 1991 i 1993 r. zostaje posÅ‚em, startujÄ…c z listy SLD. Gdy jego partia znów przejmuje wÅ‚adzÄ™, SekuÅ‚a wraca do Å‚ask.
    W grudniu 1993 roku premier Waldemar Pawlak powoÅ‚uje SekuÅ‚Ä™ na prezesa Głównego UrzÄ™du CeÅ‚. W tym czasie jest ciÄ…gle wÅ‚aÅ›cicielem 25 proc. udziałów w Polnipponie. Sprzedaż udziałów zaproponowaÅ‚ m.in. spółce Fintrade, w której prokurentem byÅ‚a Janina Chim, jedna z oskarżonych w aferze FOZZ. UdziaÅ‚y w Polnipponie SekuÅ‚a sprzedaje dopiero w kwietniu 1994 roku.
    Na jednÄ… z pierwszych inspekcji, wizytacjÄ™ przejÅ›cia granicznego w Åšwiecku, nowy szef GUC jedzie limuzynÄ… Aleksandra Gawronika i w jego towarzystwie. Gawronik w tym czasie prowadzi inwestycjÄ™ w pobliżu przejÅ›cia. Obaj panowie majÄ… w tym czasie podobne pomysÅ‚y. Szef GUC chciaÅ‚by transportować tiry kolejÄ… (utrudniÅ‚oby to przemyt), Gawronik chciaÅ‚by natomiast budować odpowiednie do takiego transportu wagony. Ostatecznie nic z tych planów nie wychodzi. SekuÅ‚a i Gawronik znali siÄ™ jeszcze z czasów rzÄ…du Rakowskiego.
    SekuÅ‚a, jako prezes GUC, podpisaÅ‚ z Universalem umowÄ™ w sprawie zakupu budynku przy ul. Karolkowej w Warszawie. OkazaÅ‚o siÄ™, że mury skażone byÅ‚y rtÄ™ciÄ…. Universal otrzymaÅ‚ zaliczkÄ™ w wysokoÅ›ci 2 mln zÅ‚, mimo że w dniu zawarcia umowy nie byÅ‚ wÅ‚aÅ›cicielem ani budynku, ani dziaÅ‚ki.



Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.